Denník N Podcasty

V ženskom rode, Moja muzika, Krajina mladých, N2, Kóšer podcast, Nedeľná nekázeň, Hiking podcast, záznamy z diskusií a ďalšie zaujímavé podcasty od Denníka N. Ak chcete podporiť podcasty Denník N, prosíme, staňte sa predplatitelmi na predplatne.dennikn.sk.

Listen on:

  • Apple Podcasts
  • Podbean App
  • Spotify
  • Amazon Music

Episodes

2 days ago

V tejto epizóde sa s rabínom Mišom Kapustinom venujeme obradu, ktorým sa oddeľuje sviatok šabat od pracovného týždňa.

4 days ago

Meteorologička Miriam Jarošová je známa z televíznej obrazovky, z ktorej hlási predpovede počasia. Meteorológii sa venuje už vyše 30 rokov a je jednou z najskúsenejších vedeckých autorít, ktoré nám môžu vysvetliť, ako vlastne predpovede počasia vznikajú a ako a či vôbec sa dá zlepšovať ich presnosť. "Atmosféra je veľmi komplexný systém. Nefunguje v štýle 'Pozriem sa a vidím', údaje musíte najprv namerať," hovorí v rozhovore,"kým však údaje spracujete, uplynie niekoľko hodín. To je dlhá doba na to, aby sa v atmosfére nič nezmenilo. Predpovedať počasie na 100 percent teda nie je možné." Vysvetlíme aj to, aký je rozdiel medzi meteorológiou a klimatológiou, čo je to klimatický normál, ako sa mení počasie v Európe aj na Slovensku a čo to bude znamenať pre našu budúcnosť. "Termín globálne otepľovanie bol podľa mňa nešťastný nápad. V ľuďoch vyvolal mylný dojem, že je to vlastne dobrá vec, lebo bude teplo a budú musieť menej kúriť," myslí si Miriam Jarošová. "So zvyšujúcou sa teplotou v atmosfére však nastupujú aj ďalšie javy, ktoré dokážu vysoko sofistikovaný systém, v ktorom žijeme, veľmi výrazne narušiť," dodáva. 
Záverečnú - tak trochu provokatívnu otázku - odo mňa berte ako humorný bonus :)

Sunday May 19, 2024

S rabínom Mišom Kapustinom spúšťame novú minisériu o najdôležitejších židovských modlitbách. A začíname tými najdôležitejšími slovami v judaizme: Slyš Izrael, Hospodin je tvoj Boh, Hospodin je Jediný. 

Friday May 17, 2024

Ako svedok a obeť tragédie v Osvienčime podal Elie Wiesel v memoároch Noc mimoriadnesilnú výpoveď o hrôzach holokaustu. Ako sa tento krehký a nenápadný spisovateľ zkarpatského mestečka stal takým vplyvným aktérom na svetovej scéne? Joseph Berger sa vknihe Elie Wiesel – Prelomiť mlčanie pokúša zodpovedať túto otázkou prostredníctvomrozhovorov s jeho priateľmi, vedcami, kritikmi, ale aj pomocou jeho literárnej tvorby.

Wednesday May 15, 2024

Pondelkové ráno patrilo na sociálnych sieťach príspevkom z nedeľňajšieho otváracieho koncertu festivalu vedy a umenia Starmus. Témou dňa sa nielen v hudobnej a kultúrnej komunite vrátane fanúšikov stal horiaci bratislavský klub Pink Whale, ktorý sídli v priestoroch lode na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu. Aktuálne je známe, že klub niekto podpálil. Hosťom dnešného dielu je majiteľ podniku Lubo Šoška.

Tuesday May 14, 2024

Tomáš Kriššák je autorom vzdelávacích aktivít, kampaní, komiksov a vzdelávacej platformy HOPE, na ktorú aktuálne ešte stále fundraisuje tu: https://donio.sk/projekthope. Ako to robí a prečo to robí prezradí v DÁSATO Svet podľa Gabiky. Prajem príjemné sledovanie a nezabúdajte, že DÁSATO.

Wednesday May 08, 2024

"Množstvo mladých ľudí by chcelo mať aj dve-tri deti, ale nemajú ich, pretože im podmienky v krajine nevyhovujú. Sem spadajú financie, bývanie, možnosti zlaďovania práce a rodiny, dostupnosť predškolských zariadení, pružný pracovný čas a tak ďalej," hovorí demograf a prognostik Boris Vaňo.
Z jeho štúdie o veku prvorodičiek na Slovensku vyplýva, že počas obdobia 1993 – 2022 sa priemerný vek žien pri prvom pôrode zvýšil z 22,4 roka na 28,3 roka.

Monday May 06, 2024

Dobrý festival napíše v Prešove 14. až 16. júna svoju štrnástu kapitolu. Podujatie, ktoré Miro Tásler prevzal po kapele Mloci a ich Festivale dobrej hudby, sa etablovalo a narástlo na najväčší letný festival na východnom Slovensku. Dobrý festival prináša žánrovú pestrosť a nerozlišuje medzi hudobnými štýlmi.

Copyright 2019 Všetky práva vyhradené

Version: 20240320